Valle dei Templi

08.10.2010

Po pracy postanawiamy wykorzystać nasze bilety do doliny świątyń – Valle dei Templi i na reszcie zwiedzić część wschodnią – czyli tę z zachowanymi (i częściowo odbudowanymi) zabytkami antycznej greckiej architektury. Dlaczego w poprzednim wpisie tak marudziłam z powodu zmiany planów? Otóż dlatego, że dziś nie ma słońca! Po południu wybrzeże w okolicach Agrigento na Sycylii zatonęło w cieniu chmurzysk, chmurek i zwykłych chmur, które skutecznie zabrały błękit malując tło naszych zdjęć na szaro.

Valle dei Templi Agrigento

Świątynia Hery

W rzadkich, łapanych ukradkiem, chwilach powstały nieco mniej szare zdjęcia.

Piękne złociste świątynie straciły nieco ze swojej świetlistości. Nie dane nam było również podziwiać zachodu słońca w cieniu antycznych zabytków Akragas. Nie mniej jednak, mam wrażenie, że zdjęcia i tak oddają majestat tego miejsca.

Świątynia Zgody

Świątynia Zgody

Świątynia Zgody (ta najlepiej zachowana) robi ogromne wrażenie bez względu na barwę otaczającego ją światła. Aczkolwiek ośmielę się stwierdzić, że najładniej jej w towarzystwie błękitu nieba, ewentualnie różowych promieni zachodzącego słońca.

świątynia Hery

świątynia Hery

Plus zwiedzania Valle dei Templi w październiku? Myślę, że widoczny na zdjęciach – brak tłumu turystów!

Parco Vale dei Templi Agrigento

Akragas

Akragas

Zasiedzieliśmy się w tym antycznym krajobrazie, opuszczając Akragas długo po zapadnięciu zmroku. (W przeciwieństwie do części zachodniej, wschodnia jest pięknie oświetlona nocą.)

Valle dei Templi

Valle dei Templi

Tempio Della Concordia

Tempio Della Concordia

Valle dei Templi

Na zapalonych wzdłuż drogi lampach (sprytnie ukrytych w murze), w poszukiwaniu ciepła rozgościły się, marznące po zachodzie słońca, gekony.

Gekon

Powrót do samochodu przez całkowicie ciemną zachodnią część doliny świątyń był niesamowitym przeżyciem. Pioter, fanatyk urządzeń rodzaju wszelkiego, próbował oświetlać drogę za pomocą aplikacji latarka w komórce, skutkiem czego prawie się zgubił.

Po długim spacerze, jaki stanowi przejście całego Valle dei Templi, postanowiliśmy wypróbować polecaną przez lokalesów pizzerię. Pizza była przepyszna! Na naszej liście przebojów pizzowych znalazła się na trzecim miejscu.

Pierwsze zajmuje pizza jedzona w Messinie – w małej sympatycznej knajpki pod hotelem, drugie pizza z Perugii. Na czwartym miejscu uplasowała się oryginalna pizza z Erice. Zdecydowanie najgorsza do tej pory pizza została nam podana w części turystycznej San Leone. Do ristorante, do której poszliśmy jedynie z sympatii do właściciela za udzieloną nam pomoc przy szukaniu mieszkania nie, raczej więcej nie zawitamy.

Reklamy

Informacje o sycylia

Pewnego jesiennego dnia zapakowali walizki i kota do czarnego wehikułu i pod osłoną ciemnej nocy pognali przed siebie – kierunek Sycylia.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Sycylia i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s